iSMS już nie dla wszystkich

kk2002aW połowie wakacji nagle przestałem otrzymywać na mój telefon komórkowy informacje o kursowaniu pociągów. Okazało się, że od 1 sierpnia 2014 roku system iSMS nie jest już dostępny dla posiadaczy „normalnych” telefonów. Jest dostępny wyłącznie dla osób, które mogą instalować w swoich urządzeniach aplikacje mobilne – czyli dla posiadaczy m.in. smartfonów, tabletów lub netbooków. „Dzięki” dążeniu do nowoczesności, większość pasażerów została pozbawiona dostępu do informacji o bieżącym ruchu pociągów.

Na stronie: http://www.koleje.dolnyslask.pl/ czytamy –

System bezpłatnej informacji SMS-owej powstał w 2011 r. Od początku cieszy się dużą popularnością wśród klientów Przewozów Regionalnych, głównie stałych pasażerów, którzy regularnie korzystają z naszych połączeń. W lutym br., podążając za światowymi trendami, rozbudowaliśmy go o nową wersję. Od tego czasu posiadacze smartfonów, tabletów czy netbooków nie muszą wysyłać SMS-ów z kodami przypisanymi do interesującej ich trasy. Aby być na bieżąco i otrzymywać wiadomości o utrudnieniach w ruchu pociągów i zmianach w rozkładzie jazdy, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Komunikator iSMS. Od 1 sierpnia pasażerowie Przewozów Regionalnych będą mogli korzystać wyłącznie z nowej aplikacji. Rezygnacja z pierwszej, dziś już nieco anachronicznej wersji systemu to krok ku nowym technologiom. Jak wynika z opublikowanego w lutym raportu „Marketing Mobilny w Polsce 2013/2014″ już w chwili stworzenia aplikacji 44% Polaków korzystało ze smartfonów!

Komunikator iSMS ma nieporównywalnie większe możliwości niż system opierający się na wysyłce tradycyjnych SMS-ów. Wiadomość tekstowa przesyłana w formie „chmurki”, która pojawia się na ekranie telefonu nawet wtedy, gdy aplikacja jest wyłączona, może liczyć nawet do 10 tysięcy znaków. Zwykła wiadomość SMS składa się maksymalnie ze 160 znaków, co znacznie ogranicza możliwości tworzenia czytelnych komunikatów. Dodatkową funkcją komunikatora jest możliwość dołączania do wiadomości dokumentów (np. rozkładów jazdy w formacie PDF) i plików multimedialnych: zdjęć, krótkich filmów. Pobranie, rejestracja i korzystanie z nowej aplikacji są całkowicie bezpłatne. Aplikacja umożliwia również przeprowadzanie badań sondażowych, dzięki czemu w łatwy sposób podróżni będą mogli poinformować przewoźnika o swoich preferencjach.

Bardzo praktyczną funkcją dla pasażerów korzystających z komunikatora jest precyzyjne określenie statusu wysyłanej wiadomości. „Chmurka” w kolorze szarym zarezerwowana jest dla wiadomości o charakterze informacyjnym, czyli: każdej zmianie rozkładu jazdy wprowadzonej ze standardowym wyprzedzeniem, nowej ofercie handlowej lub usłudze, wprowadzeniu autobusowej komunikacji zastępczej czy o nadrobieniu przez pociąg opóźnienia (jako aktualizacja wcześniejszego komunikatu o opóźnieniu). Wiadomości mające przyciągnąć uwagę komunikowane są poprzez wiadomości na żółtym tle. Zaliczają się do nich m.in. informacje o opóźnieniu pociągu mniejszym niż 60 minut, zmianie rozkładu jazdy w trakcie jego obowiązywania lub zmianie środka transportu z autobusu zastępczego na pociąg wcześniej, niż planowano. SMS Cloud w kolorze czerwonym jest nośnikiem informacji o poważnych utrudnieniach w podróży: opóźnieniu pociągu równym lub większym od 60 minut, odwołaniu pociągu, skierowaniu go objazdem lub nagłej zmianie środka transportu z pociągu na autobus zastępczy.

Aplikację można za darmo pobrać ze strony: www.isms.pl/komunikator.html. Następnie należy zarejestrować swój profil w aplikacji. Ostatni krok to wybór tras, na temat których będą przesyłane wiadomości tekstowe i multimedialne. Należy pamiętać, że aplikacja działa wtedy, gdy telefon połączony jest z internetem.

Grafiki: [www.koleje.dolnyslask.pl]

Wniosek: przez „zabawę” w chmurki i tworzenie pełnej gadżetów aplikacji dla gimnazjalistów, większość pasażerów została pozbawiona informacji o bieżącym ruchu pociągów.

kk2002b

kk2002c

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *