PKP PLK rozwiesza rozkłady

Od 18 listopada PKP Polskie Linie Kolejowe, jako zarządca infrastruktury, mają obowiązek rozwiesić plakaty z rozkładem jazdy pociągów pasażerskich. Takie plakaty, naklejone w różnych miejscach, pojawiły się już także w regionie kłodzkim. Ważność nowego rozkładu będzie jednak krótka – tylko dwa miesiące (do 9 lutego 2013 r.)!

Jak informuje spółka na swojej stronie internetowej, powyższe rozwiązanie jest rezultatem wdrożenia w życie zmian w Ustawie z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r., nr 16, poz. 94 z późn. zm.). Zmiany nakładają na zarządcę infrastruktury obowiązek dostarczania informacji o rozkładzie jazdy pasażerom poprzez prezentację rozkładu na peronach oraz stronie internetowej zarządcy. Prezentacja nowego rozkładu realizowana jest 21 dni przed jego wejściem w życie.

Ponadto, wprowadzona została nowa usługa – od niedzieli (18 listopada 2012 r.) każdy samodzielnie może wydrukować rozkład jazdy pociągów pasażerskich z dowolnego przystanku na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W tym celu powstała specjalna strona internetowa http://rozklad.plk-sa.pl/. Niestety, są to tylko przyjazdy lub odjazdy z wybranej stacji. Aktualnie nie ma opcji wydrukowania rozkładu jazdy wszystkich pociągów na wybranej linii (tzw. tabele).

PKP PLK informują, że: „W przyszłości aplikacja przekształci się w Portal Informacji Pasażerskiej, który udostępniać będzie najbardziej pożądane przez Podróżnych informacje o planowym rozkładzie jazdy pociągów pasażerskich wszystkich przewoźników kolejowych, oferowanych w ramach przejazdu usługach oraz o aktualnym stanie realizacji połączeń”.

Jak jednak informował w dn. 22 XI 2012 r. serwis www.wprost.pl: „Kolejarze radzą pasażerom, by nie przywiązywali się do nowego rozkładu jazdy, który ma wejść w życie w nocy z 8 na 9 grudnia, a który można już spotkać na większości dworców. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej będzie on zmieniony. Po co więc został wydrukowany? Przepisy nakazują wywieszenie na dworcach zmienionego rozkładu jazdy na trzy tygodnie przed jego wejściem w życie”. I dalej: „PKP PLK radzi więc pasażerom regularne odwiedzanie swojej strony internetowej jeśli chcą być pewni, że pociąg którym zechcą pojechać 9 grudnia nie wypadł w ostatniej chwili z rozkładu”.

[kolej.klodzko.pl]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *