Pociąg turystyczny „Kilof” na Ziemi Kłodzkiej

Już po raz trzeci Ziemię Kłodzką przemierzył pociąg turystyczny „Kilof”, uruchomiony przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei z Poznania. Po sukcesie frekwencyjnym pierwszego kursu (3 września 2011 r.), organizatorzy postanowili wpisać przejazd „Kilofa” do kalendarza stałych imprez. Decyzja okazała się słuszna, bo co roku impreza przyciąga ogromną liczbę uczestników. W bieżącym roku sudecką trasę przemierzyło ponad pół tysiąca osób!

kilof-2013

Pociąg turystyczny „Kilof” pojawił się w naszym regionie w ostatnią sobotę wakacji – 31 sierpnia. Trasa przejazdu: Poznań Gł. – Kościan – Leszno – Rawicz – Wrocław Gł. – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko Gł. – Nowa Ruda – Wałbrzych Gł. – Jaworzyna Śl. – Wrocław Gł. – Rawicz – Leszno – Kościan – Poznań Gł. Skład zestawiony był z siedmiu wagonów, które ciągnął parowóz Ol49-69 ze wspomaganiem lokomotywy spalinowej SU45-089. Do Kłodzka pociąg przyjechał o godzinie 12.10. Przywitało go liczne grono miłośników kolei, którzy mieli rzadką tutaj okazję zobaczyć parowóz w akcji. W czasie 40-minutowego postoju, pasażerowie pociągu mogli zwiedzić niedawno wyremontowany dworzec. Punktualnie o godz. 12.50 „Kilof” odjechał w dalszą drogę do Nowej Rudy. Przejazd jedną z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce Kłodzko – Wałbrzych, był punktem kulminacyjnym całej wycieczki. Na peronie noworudzkiego dworca pociąg witali przedstawiciele władz miasta, zespół ludowy „Woliborzanki” oraz kilkadziesiąt osób (w tym wiele rodzin z dziećmi). „Woliborzanki” przywitały gości ludowymi przyśpiewkami. Oblężenie przeżyły stoiska z produktami regionalnymi. Atrakcje Nowej Rudy i okolic reklamowali m.in. właściciele Muzeum Górnictwa oraz zamku „Kapitanowo” w Ścinawce Średniej. W czasie prawie 1,5-godzinnego postoju pociągu, pasażerowie udali się z przewodnikiem na zwiedzanie Nowej Rudy. Zaś noworudzianie mieli okazję dokładnego obejrzenia parowozu i wykonania pamiątkowych zdjęć. Na sesję foto z parowozem w tle pojawiła się nawet Młoda Para. Wielkopolanom bardzo się noworudzkie przyjęcie spodobało, bo opuszczali gród nad Włodzicą skandując z okien pociągu gromkie „dziękujemy!!!”.

PS. Jako, że Nowa Ruda okazała się miastem bardzo gościnnym, już rozpoczęło się planowanie przyszłorocznego przejazdu „Kilofa”. Pociąg ma zawitać do Nowej Rudy aż na dwa dni, z przewidzianym noclegiem pasażerów w miejscowych obiektach. Zobaczą też noworudzkie atrakcje turystyczne, m.in. Muzeum Górnictwa.

kilof-2013

kilof-2013

kilof-2013

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *