UWAGA – ważne zmiany od 1 września 2018 r.

Od 1 września 2018 r. wejdą w życie niekorzystne zmiany dla osób podróżujących pociągami. Szczególnie dotyczy to Dolnego Śląska, gdzie kursują pociągi dwóch przewoźników regionalnych – ogólnopolskiej spółki Przewozy Regionalne oraz samorządowej spółki Koleje Dolnośląskie. Zmiany mogą oznaczać początek końca współpracy Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych.

Decyzją spółki Koleje Dolnośląskie [KD], od 1 września 2018 r. w pociągach KD nie będą honorowane bilety wydane wg ofert Przewozów Regionalnych: bilet turystyczny, REGIOkarnet, Razem w Polskę Komfort i Razem w Polskę Standard.

Decyzją spółki Przewozy Regionalne [PR], od 1 września 2018 r. ze sprzedaży wycofane zostają oferty: bilet turystyczny + Czechy, Czechy+ oraz Czechy+Max. Ponadto, w pociągach PR nie będą honorowane bilety wydane przez České dráhy (koleje czeskie): Celodenní jízdenka+Polsko oraz Skupinová víkednová jízdenka+Polsko.

* Bilet turystyczny to oferta weekendowa obydwu przewoźników (ważny od godz. 18 w piątek do godz. 6 w poniedziałek). Z tym, że bilet turystyczny KD (35 zł), o nazwie „Podróżuj z KD”, ważny jest tylko w pociągach tego przewoźnika. Natomiast taki bilet PR ma dwie wersje – mini bilet turystyczny (39 zł) oraz bilet turystyczny (45 zł). Ten pierwszy ważny jest tylko w pociągach PR (w całej Polsce!), ten drugi jest ważny w pociągach PR (w całej Polsce), Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich (do 31 sierpnia br.), Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Małopolskich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (z wyjątkiem pociągów ŁKA Sprinter).

Bilety turystyczne PR uprawniają do wielokrotnych przejazdów od godziny 18:00 w piątek, do godziny 6:00 w poniedziałek (termin ważności rozpoczyna się od daty wskazanej na bilecie). Plusem jest możliwość korzystania z oferty w tzw. „ długie weekendy”, kiedy ważność biletu rozszerza się również na dni świąteczne sąsiadujące bezpośrednio z weekendem. Bilet dostępny jest w dwóch wersjach: turystyczny w cenie 45,00 zł – jest honorowany w pociągach REGIO w całym kraju oraz pociągach osobowych: Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich (do 31 sierpnia br.), Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Małopolskich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (z wyjątkiem pociągów kategorii ŁKA Sprinter); mini bilet turystyczny w cenie 39,00 zł honorowany jest tylko w pociągach REGIO w całym kraju.

Od 1 września bilet turystyczny KD, zamiast „Podróżuj z KD”, będzie nosił nazwę „Weekend z KD”. Miała wzrosnąć też jego cena z 35 na 47 zł (o 35%!) – przewoźnik podwyżkę tłumaczył rozszerzeniem siatki połączeń oraz podwyższeniem komfortu podróży. Po fali krytyki KD wycofały się (na razie) z tego pomysłu. Pozostaje cena 35 zł. Bilet „Weekend z KD” jest nieważny w pociągach PR!

* REGIOkarnet to bilet spółki Przewozy Regionalne. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami REGIO. Z REGIOkarnetu można skorzystać w czasie trzech dowolnie wybranych dni w ciągu dwóch kolejno następujących po sobie miesięcy. Aktualnie istnieją dwie wersje REGIOkarnetu: REGIOkarnet w cenie 75,00 zł – ważny w pociągach REGIO w całym kraju oraz w pociągach osobowych Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich (do 31 sierpnia br.), Kolei Śląskich, jak również Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich, a także Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej; miniREGIOkarnet w cenie 65,00 zł jest ważny tylko w pociągach REGIO w całym kraju. Dzień podróży liczy się od godz. 00:00 do godz. 24:00. Od 1 września 2018 r. REGIOkarnet jest nieważny w pociągach KD.

* Razem w Polskę – wspólna oferta Przewozów Regionalnych i PKP Intercity. Dzięki biletom Razem w Polskę, można podróżować bez ograniczeń wszystkimi pociągami obu przewoźników przez cały weekend: od piątku od godz. 19:00 do poniedziałku do godz. 6:00. Aktualnie w ofercie dostępne są dwa rodzaje biletów imiennych: „Razem w Polskę Standard” za 109 zł ważny w 2. klasie pociągów TLK, IC oraz w pociągach POLREGIO (R, IR) i Kolei Dolnośląskich (do 1 sierpnia br.) oraz „Razem w Polskę Komfort” za 189 zł ważny w 2. klasie wszystkich krajowych pociągów PKP Intercity (EIP, EIC, IC i TLK), POLREGIO (R, IR) oraz Kolei Dolnośląskich (do 31 sierpnia br.). Od 1 września 2018 r. bilet Razem w Polskę jest nieważny w pociągach KD.

* Bilet turystyczny + Czechy to oferta umożliwiająca podróżowanie po Polsce pociągami REGIO uruchamianymi przez Przewozy Regionalne, pociągami osobowymi uruchamianymi przez Koleje Dolnośląskie i Arriva RP oraz po wybranych trasach w Czechach – pociągami ČD. Bilet jest ważny od piątku od godziny 18:00 do poniedziałku do godziny 6:00. Cena biletu wynosi 55 zł. Do posiadanego Biletu turystycznego + Czechy można dokupić bilet na przewóz roweru ze zryczałtowaną ceną 10 zł. Bilet będzie ważny na wielokrotny przewóz roweru w takim samym terminie jaki będzie wskazany na Bilecie turystycznym + Czechy. Oferta ważna do 31 sierpnia 2018 r.

* Oferty Czechy+ i Czechy+ max są skierowane do podróżnych, którzy posiadają ważny bilet na przejazd pociągiem PR do/od stacji granicznej na kolejowym przejściu granicznym z Republiką Czeską i zamierzają korzystać z przejazdów pociągami w Czechach. Bilety te można nabyć do biletów na przejazd: jednorazowego, wydanego w określonej relacji do wybranej stacji granicznej (Głuchołazy lub Międzylesie), biletu sieciowego imiennego PR, biletu REGIOkarnet lub miniREGIOkarnet. Ceny biletów: Czechy+ 19 zł, Czechy+ max 49 zł. Podróż na podstawie biletu należy ukończyć do godz. 24.00 w danym dniu ważności. Oferta ważna do 31 sierpnia 2018 r.

* Celodenni jizdenka+Polsko – jednodniowy bilet sieciowy, wydawany przez koleje czeskie, ważny od godz. 0:01 do godz. 24:00 danego dnia, z którego może skorzystać tylko jedna osoba. Od 1 września 2018 r. bilet nie jest honorowany w pociągach REGIO.

* Skupinova vikendova jizdenka+Polsko – jednodniowy bilet sieciowy, wydawany przez koleje czeskie, ważny w sobotę lub niedzielę od godz. 0:01 do godz. 24:00, z którego mogą skorzystać od jednej do pięciu osób podróżujących razem, w tym maksymalnie dwie osoby, które ukończyły 15 lat. Od 1 września 2018 r. bilet nie jest honorowany w pociągach REGIO.

Wycofanie się Przewozów Regionalnych z honorowania „czeskich” biletów można tłumaczyć tym, że spółka od grudnia 2017 roku nie obsługuje bezpośrednich pociągów przez przejście graniczne Międzylesie – Lichkov.

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.