Od 9 grudnia nowy rozkład jazdy!

9 grudnia br. wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Niestety, pasażerowie są rozczarowani! Mniej kursów pociągów; przybyło pociągów, które nie będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach; linia Kłodzko – Kudowa skasowana całkowicie!

> Linia Międzylesie – Wrocław. Korekcie poddano godziny i terminy kursowania wielu pociągów. M.in. popołudniowy pociąg relacji Wrocław – Pardubice jedzie obecnie godzinę później (odj. 16.45 z Wrocławia). Wszystkie kursy na tej trasie (poza wspólnym z KD odcinkiem Kłodzko Miasto – Kamieniec Ząbk.) obsługuje spółka Przewozy Regionalne.

> Linia Kłodzko – Wałbrzych. Zlikwidowano dwa, najmniej frekwencyjne, kursy w tej relacji (z Kłodzka o 17.14, z Wałbrzycha o 18.55) – pozostały 4 pary pociągów. Dokonano korekty godzin kursowania pozostałych połączeń. Wszystkie kursy na tej trasie obsługuje spółka Koleje Dolnośląskie.

> Linia Kłodzko – Kudowa. Kursowanie pociągów na tej linii zostało zawieszone w marcu 2010 roku. Od tego czasu, za niektóre kursy uruchomiano tzw. zastępczą komunikację autobusową (KKZ). Od 9 grudnia br. kolejowego ruchu pasażerskiego na tej linii już nie ma! Zlikwidowano także KKZ. Od połowy listopada prowadzony jest remont na odcinku Duszniki – Kudowa. Według zapowiedzi, pociągi mają pojawić się tutaj od następnego rozkładu jazdy (grudzień 2013 r.). I podobno kursy ma przejąć spółka Koleje Dolnośląskie.

Znacznie ograniczono liczbę pociągów, które będą kursować w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia 2012 r. i pierwszy dzień świąt Wielkanocy w przyszłym roku. Np. w pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 XII) z Międzylesia do Wrocławia pojedzie tylko jeden bezpośredni pociąg (odj. 6.47) oraz dwa kursy z przesiadką w Kłodzku Głównym.

Niestety, z roku na rok kolejne miejscowości są marginalizowane – co roku zwiększa się liczba kursów pociągów, które przejeżdżają bez postoju na danej stacji. Dotyczy to zwłaszcza kierunku „do Wrocławia”. Te miejscowości w regionie kłodzkim to m.in.: Roztoki, Gorzanów, Krosnowice, Ławica. O ile np. mieszkańcy Krosnowic jakoś sobie poradzą (w dni robocze kursują autobusy do Kłodzka), to mieszkańcy Gorzanowa nie mają „autobusowej” alternatywy. Krążą także pogłoski, że przystanki Ławica i Suszka mają być całkowicie zlikwidowane (szynobusy KD już od dawna tutaj się nie zatrzymują). Ewidentnym przykładem jest ostatni wieczorny pociąg z Międzylesia (odj. 19.19) do Wrocławia, którym często podróżują studenci na wrocławskie uczelnie. Ten pociąg na całej trasie ma tylko 9 przystanków (na 24)!

Odrębny temat to rozkłady jazdy podane do publicznej wiadomości. Od tego roku rozkładami zajmuje się spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK). Pasażerowie skarżą się, że obecne rozkłady to zupełna amatorszczyzna.

Przykłady:

– na obecnych rozkładach odjazdy podane są po lewej stronie, odwrotnie niż do tej pory;

– oznaczenia literowe i cyfrowe różnią się od poprzednich rozkładów;

– brak kas i informacji na wielu stacjach sprawia, że podróżni nie mogą upewnić się o prawidłowym odczytaniu rozkładu;

– w kilku obcych językach (angielski, niemiecki, rosyjski) podane są tylko słowa odjazdy/przyjazdy oraz termin obowiązywania rozkładu. Pozostałe informacje napisane są wyłącznie po polsku;

– powyższe powoduje, że aktualny rozkład jest zupełnie niezrozumiały dla obcokrajowca! Tym bardziej, że stacją docelową przy pociągach jadących za granicę, podana jest pierwsza stacja za granicą (np. Lichkov), a nie faktyczna stacja końcowa!. Przy niektórych pociągach „maczkiem” dodano, że kursuje np. do Pardubic lub Usti. W ten sposób np. na rozkładzie wrocławskim powstało takie „cudo” jak pociąg Eurocity „Wawel” relacji Wrocław – Forst…!

UWAGA!

Na stronie internetowej tworzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego http://www.koleje.dolnyslask.pl/rozklad-jazdy/ nie ma tzw. tabel rozkładu jazdy.

Spółka Przewozy Regionalne na swojej stronie internetowej http://www.przewozyregionalne.pl/ także nie umieszcza już tzw. tabel z rozkładem jazdy. Na podanej stronie, w zakładce http://www.przewozyregionalne.pl/w-regionach,dolnoslaskie,liniowe-rozklady-jazdy.html – zamieszczone są tzw. liniowe rozkłady jazdy.

Na stronie http://rozklad.plk-sa.pl/ można wygenerować rozkład odjazdów i przyjazdów pociągów z wybranej stacji – na rozkładzie wyszczególnione są wszystkie stacje i przystanki, na których zatrzymuje się dany pociąg.

Aktualny rozkład ma obowiązywać tylko dwa miesiące – do 9 lutego 2013 roku. Później kolejna zmiana (korekta).

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *