Podwyżka cen biletów kolejowych

Nowy rok niesie nowe ceny – od 1 stycznia 2013 r. pasażerscy przewoźnicy kolejowi podnieśli ceny biletów. Podwyżkę wprowadziły Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie i Wielkopolskie oraz PKP Intercity. W regionie kłodzkim operuje dwóch przewoźników: Przewozy Regionalne (linia Międzylesie – Wrocław) oraz Koleje Dolnośląskie (linie: Kłodzko – Wałbrzych oraz Kłodzko – Kamieniec Ząbk. – Legnica).

W Przewozach Regionalnych ceny biletów jednorazowych na pociągi REGIO wzrosły średnio o 1 zł. Koszt podróży na podstawie biletów okresowych wzrośnie średnio o 10 groszy w przeliczeniu na jeden przejazd. Spółka podwyżkę tłumaczy stale rosnącymi kosztami uruchamiania pociągów.

W ramach „rekompensaty”, w obowiązującym od Nowego Roku cenniku pojawiły się nowe oferty promocyjne. Oferta „Tani bilet” umożliwia tańsze podróżowanie na wyznaczonych trasach lokalnych i dalekobieżnych pociągami: REGIO, interREGIO i REGIOekspres, pomiędzy dowolnymi stacjami na danym odcinku. Na liście jest np. odcinek Wrocław – Jelenia Góra oraz Nysa – Kędzierzyn-Koźle. Niestety, z oferty tej nie można korzystać w regionie kłodzkim.

Druga oferta specjalna to „Bilet sąsiedzki” – znacznie taniej za przejazdy mogą zapłacić pasażerowie podróżujący między sąsiednimi stacjami w odległości do 10 km. Bilet jednorazowy wg zryczałtowanego cennika kosztuje 2 zł. Z tej oferty można korzystać w regionie kłodzkim. Bilety „sąsiedzkie” można kupić w kasie biletowej lub w pociągu. Bilet wydawany jest na życzenie podróżnego! Bilet ważny jest 30 minut od godziny nabycia lub wskazanej przez podróżnego.

Spółka Koleje Dolnośląskie podniosła ceny biletów jednorazowych, podobnie jak Przewozy Regionalne, także średnio o 1 zł. Ten przewoźnik również tłumaczy podwyżkę wzrostem kosztów eksploatacyjnych, m.in. korzystania z infrastruktury kolejowej i utrzymania taboru.

PS. Na pocieszenie dodajmy, że podwyżkę cen biletów średnio o 2,8% wprowadziły także koleje niemieckie (DB). Dotyczy to zarówno pociągów regionalnych, jak i dalekobieżnych. Przewoźnik uzasadnia podwyżkę wysokimi podatkami, wydatkami z tytułu użytkowania sieci elektrycznej oraz podwyższonym podatkiem od paliw.

[kolej.klodzko.pl]

* Aktualny cennik biletów na pociągi spółki Przewozy Regionalne TUTAJ

* Aktualny cennik biletów na pociągi spółki Koleje Dolnośląskie TUTAJ

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.